DOĞAL TUZLAR

Binlerce yıldır yiyeceklerin saklanması ve çeşnilendirilmesi amacıyla kullanılan tuz, artan kullanım alanlarıyla günümüzde de modern hayatın vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Geniş kullanım alanı ve birçok sektörde ihtiyaç duyulması, tuzu popüler bir ürün
haline getiriyor.

Tuz çeşitlerimiz arasında yer alan Himalaya Kaya Tuzu, Anadolu Kaya Tuzu, Yaprak Deniz Tuzu ve Ege Deniz Tuzunu doğal tuzlar başlığı altında kategorize edebiliriz.

DOĞAL TUZLARIMIZIN ORTAK ÖZELLİKLERİ

Özellikle yüksek mineral içeriğiyle ön plana çıkan doğal tuz çeşitleri, isminden de anlaşılabileceği üzere doğal yapısı değiştirilmeden tüketicilere sunulur. Bu tuzların ‘doğal’ olarak nitelendirilmesinde, rafinasyon işlemlerinin uygulanmaması ve katkı maddesi eklenmemiş olması belirleyici faktörler olarak önümüze çıkıyor. Gurme tuz olarak da bilinen bu tuzlar tabii yöntemlerle elde edilen ürünleri tercih eden tüketicilerin favorileri arasında.

Doğal tuzlar gıda sektöründe son derece geniş bir kullanım alanına sahip. İşlem görmüş tuzların yerine doğal tuzlara rağbetin arttığı günümüzde, katkısız tuzların da birçok farklı çeşidine erişmek mümkün hale geldi. MİRASALT, piyasada en çok çeşitliliğe sahip olan tuz firması olarak rakiplerinden bu alanda da öne çıkmaktadır

DOĞAL TUZLAR RAFİNE TUZLARDAN NASIL AYRILIYOR?

Neredeyse her ürünün doğalını tercih etmenin sağlık açısından en iyisi olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumun tuz seçiminde de geçerli olduğunu söylemek mümkün. Rafinasyon işlemleri, tuzların birçok sektörde kullanımı kolaylaştırmakta ve tuz üretiminin
çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlarken bu işlemlerin bazı olumsuz etkilerini göz ardı etmek mümkün değil. Rafine tuzlar, içerisinde yer alan klorür ve sodyum dışındaki tüm yararlı mineral içeriğini kaybeder. Ayrıca, rafine tuzlara nemlenmeyi önlemek ve akışkanlığı arttırmak için farklı koruyucu maddeler eklenir. Yani, rafine tuz, mineral yapısının bozulmasının yanında katkı maddesi içermesiyle de doğal tuzlardan ayrılır.

Doğal tuz çeşitleri ise rafine tuzlara göre çok üstündür. Herhangi bir kimyasal işleme tabi tutulmayan bu tuzlar, içeriğinden hiçbir şey kaybetmez. Doğal tuz kullanarak vücudunuzun düzenli şekilde ihtiyaç duyduğu birçok minerali alabilirsiniz. Sağlık açısından birçok yarara sahip olan doğal tuzlar, içerisinde 80’den fazla minerali barındırır. Doğal tuzlara, yalnızca kullanıma uygun hale getirilebilmesi için bazı fiziksel işlemler uygulanır. Doğal tuz üretim sürecimizle ilgili daha fazla bilgi edinmek için Kalite Standartlarımız sayfamıza göz atabilirsiniz.

ANADOLU KAYA TUZU

Doğal tuzlar arasında yer alan Anadolu kaya tuzu yüksek kalitesiyle ön plana çıkan tamamen doğal, katkı maddesi içermeyen ve rafine edilmemiş bir tuz çeşididir.

HİMALAYA KAYA TUZU

Şef ve gurmelerin öncelikli tercihi olan Himalaya Kaya Tuzu, kendine özgü topraksı tadıyla sofralarınıza farklı bir lezzet katar. Diğer tuzlara göre daha hoş görünüme sahip olmasını ise tuz kristallerinin pembe ve tonlarında olmasına borçludur.

EGE DENİZ TUZU

Ege deniz tuzu, Ege Denizi tuzlalarından elde edilen tamamen doğal bir tuz çeşididir. Herhangi bir şekilde işlenmemiş ve rafine edilmemiş olan bu tuz katkı maddesi de içermez. Ege deniz tuzunun üretimi güneş ve rüzgar enerjisi kullanılarak yapılır.

YAPRAK DENİZ TUZU

Yaprak tuz, doğal bir yöntem olarak bilinen çökeltme yöntemi kullanılarak elde edilen yapraksı formda bir deniz tuzudur. Yiyeceklere pişirilme esnasında eklendiği gibi, servis öncesinde yemeklerin üzerine ‘bitirme tuzu’’ olarak serpilmesiyle şu anki popülerliğini kazanmıştır.
TOP