GIDA TUZU

Sofra tuzları günlük hayatta, mutfaklarımızda sık sık tükettiğimiz bir tuz çeşidi. Farklı kaynaklardan elde edilen sofra tuzu hasattan sonra çeşitli işlemlerden geçirilerek kullanıma hazır hale gelir. Uygulanan işlemlerden sonra tuza topaklanmayı önleyici madde eklenerek nemlenme ya da topaklanma gibi durumların önüne geçilir.

GIDA TUZU ÇEŞİTLERİ

MİRASALT’da üretim kaynakları ve üretim esnasında kullanılan yöntemler bakımından birbirlerinden farklı 3 çeşit sofra tuzunu bulabilirsiniz.

GÖL TUZU

Yaz aylarında göl yüzeyinden taze tuz kristallerin toplanmasıyla hasat edilir. Tuz hasadı, doğal mevsimsel döngüde gerçekleşir. Hasattan sonra, yabancı maddelerden arındırılması için göl tuzu yıkanır ve kurutulur. Bu temizleme işlemi, tuzun özelliklerini veya mineral içeriğini etkilemez. Son olarak topaklanmayı önlemek için topaklanmayı önleyici madde eklenir.

RAFİNE KAYA TUZU

Gıda endüstrisinin birçok alanında kullanılan, yüksek saflığa sahip bu tuz çeşidi, saflaştırılmış tuzlu suların vakum yöntemi kullanılarak buharlaştırılması ile üretilir. Kurutma işlemi tamamlandıktan ve topaklanmayı engelleyici madde eklendikten sonra kullanıma hazır hale gelir. Birçok farklı alanda kullanılabilmesi nedeniyle son derece popüler bir tuz çeşididir.

RAFİNE DENİZ TUZU

Rafine kaya tuzu gibi gıda endüstrisinin farklı alanlarında kullanılan, yüksek saflıkta bir tuzdur. Hasat havuzlarında toplanan deniz suyu, güneş ve rüzgar aracılığıyla buharlaştırılır. Solar buharlaşmanın ardından oluşan doymuş tuzlu su kristalizasyon sürecine girer. Hasadı yapılan deniz tuzu yabancı maddelerden arındırılmak için yıkanır. Son olarak ultra saf deniz tuzu elde etmek için vakum yöntemi uygulanır. Topaklanmayı önlemek için topaklanmayı önleyici madde eklenerek tuz paketlemeye hazır hale getirilir.

HAYVAN BESLEME TUZLARI

Hayvanlarda tuz kullanımı su ve kuru madde tüketim oranını düzenleyerek, büyüme ve gelişmeye ve süt verimine önemli katkı sağlamaktadır. Blok şeklinde üretilen yalama taşları hayvan beslenmesinde pratik ve etkili bir çözüm yoludur. Bunun yanısıra hayvan yemine karıştırmak suretiyle granül halde hayvan besleme tuzu da kullanılır. Granül ve blok şeklindeki ürünlerimiz gıda tebliği ve hijyen kuralları çerçevesinde üretilmektedir.
TOP