NİTRİTLİ TUZ

Nitritli (kürleme) tuz, sodyum klorür ya da sofra tuzu ile nitritin karıştırılması sonucu elde edilen bir tuz çeşididir. Kürleme tuzu olarak da bilinen bu tuz, yaklaşık olarak %0.6 oranında nitrit içerir.

Nitritli tuz, etlerin uzun süre saklanmasına yardımcı olduğu gibi botulizme karşı oldukça etkilidir. Anti bakteriyel özelliklere sahip bir gıda koruyucu işlevi gören nitritli tuz, et, baharatlı et, sucuk, salam, sosis ve baharatlı dana eti gibi besinlerin üretiminde kullanılır. Nitritli tuz, diğer tuz türlerinin aksine sofralarda kullanılması mümkün olmayan bir tuzdur. İçerisinde yer alan maddeler toksik özellikler taşıdığı için bilinçsiz ya da aşırı tüketim durumunda bazı sağlık sorunlarıyla karşılaşılması muhtemel olur.

BOTULİZMİ ENGELLEYEN NİTRİTLİ TUZ

Nitritli tuz et ve et ürünlerinde botulizmin meydana gelmesini engellemek amacıyla kullanılır. Sosis hastalığı ya da sosis zehirlenmesi olarak da bilinen botulizmin oluştuğu durumlarda dış ortamdaki bakteriler, ilgili et ürününe yerleşir. Bakterilerin çoğalmasıyla ise botulizm hastalığı ortaya çıkar. Kısacası, nitritli tuz kullanarak et ürünlerinden kaynaklanabilecek gıda zehirlenmesi gibi durumların önüne geçmek mümkün hale gelir.

TOP